5 osvědčených tipů: protipožární ochrana a bezpečnost

Lidé si často ani nepřipouštějí myšlenku, že by jejich byt, dům či kancelář mohl zachvátit požár. Nevěnují pozornost základním bezpečnostním pravidlům a často nevědí, co dělat, pokud požár vypukne. Vzhledem ke katastrofickým následkům a možným ztrátám na životech nebo majetku je nutné zabývat se prevencí těchto nebezpečí. Implementujte tyto rady pro prevenci požárů co nejdříve a zajistěte, aby vaše budova nebo pracovní prostor byly co nejdéle v bezpečí před živly.

1. Pravidelně kontrolujte stav a funkčnost požárně bezpečnostních zařízení

Zejména ve velkých budovách jsou zařízení jako jsou alarmy, detektory kouře nebo požární sprinklery klíčová pro rychlé varování a zastavení požárů. Provádějte jejich pravidelné kontroly a ujistěte se, že vše bude v případě požáru plně funkční. Hasicí přístroje jsou často první pomocí při příznaku jakéhokoli ohně a měly by být umístěny na snadno přístupných místech na chodbách a označeny předepsaným způsobem. Informujte své zaměstnance, kde se nacházejí. Proškolte je, jak tyto přístroje používat. Ujistěte se, že východy a požární žebříky vaší budovy, pokud je máte, jsou v bezpečném provozním stavu. Požární ochrana by měla být prvořadá.

Hasicí přístroj si musíte zakoupit i do rodinného domu, v bytových domech bývá také umístěn na jedné z chodeb. Dbejte na to, že víte, kde se nachází, a že je pravidelně servisován. Na trhu existuje mnoho druhů, které se liší podle typu požáru:

  • na požár způsobený pevnými přírodními látkami (dřevo, papír) použijte vodu, pěnu nebo prášek;
  • na požár způsobený hořlavými kapalnými látkami (nafta, olej) se vyhněte hašení vodou, použijte buď pěnový, práškový nebo sněhový (CO2) hasicí přístroj;
  • pokud je důvodem požáru únik plynu, pomůže pouze sněhový nebo práškový přístroj

2. Zkontrolujte elektroniku

Požáry způsobené zkratem elektrického vedení bývají příčinou mnoha požárů. Způsob, jakým můžete toto riziko snížit na pracovišti nebo doma, je kontrolovat kabely a elektrické zásuvky. Problémem mohou být roztřepené dráty, přetížené zásuvky a kabely blízko snadno zápalných předmětů. Vyměňte a provádějte údržbu elektroniky, pokud nesplňuje normy. Pokud jste zakoupili starší byt, zkuste se po poradě s odborníkem dohodnout na případné výměně celé elektroinstalace, protože požár může vzniknout i ve staré či poškozené zásuvce.

3. Ve firmě si zachovejte čistý pracovní prostor a zvažte revizi od profesionálů

V práci je důležité udržovat všechny pracovní prostory v čistotě. Nejenže se tím předchází vzniku požárů, ale také se tím zabrání zablokování východů v případě požáru. Proto neskladujte krabice, kartony a jiné zápalné předměty v blízkosti potenciálních ohnisek požáru, popr. pokud vlastníte zařízení, která shromažďují nečistoty nebo chemikálie, u nichž hrozí při nesprávné manipulaci nebezpečí výbuchu, musí být pod dozorem. Neumisťujte další velké kusy nábytku do blízkosti únikových východů. Veškeré rady a úkony „na míru“ vám poradí revizní odborníci v oblasti požární bezpečnosti.

4. V domácnostech dodržujte následující pravidla

  • Vždy zkontrolujte varnou desku (hlavně pokud máte plynový sporák) a další elektrospotřebiče. Na trhu již existují některé elektrické spotřebiče, které se po dlouhém ohřevu samy vypnou a tak mohou zabránit vzniku požáru, např. žehlička. Pokud odcházíte na delší dobu mimo bydliště, doporučuje se vypnout elektroniku i ze zástrček.
  • Nevyhazujte popel a hořlavé chemikálie do kuchyňského odpadkového koše, stejně tak se nedoporučuje odkládat barvy, ředidla a jiné nebezpečné látky do sklepů či garáže.
  • Pokud používáte přenosné ohřívače, udržujte je alespoň tři metry od všeho, co by mohlo hořet (např. ložní prádlo, nábytek, oblečení a koberce). Umisťujte je na rovný nehořlavý povrch a nikdy je nenechávejte bez dozoru. Vypněte je, když odcházíte z místnosti.
  • Pozor na otevřený oheň v domácnosti: pokud kouříte, dbejte na dostatečné hašení oharků (nejlépe pod vodou), pokud si chcete dopřát romantiku v podobě vonných svíček – položte je na bezpečné místo a nezapomeňte oheň vždy uhasit.
  • Pokud vlastníte krb či kamna, je třeba klást dostatečný důraz na údržbu a čistotu, také opatrně manipulujte s přikládáním dřeva.
  • Jste příznivci „táboření“ a chtěli byste založit oheň, ať už u chaty nebo na zahradě? Vždy vytvořte ohniště, které obložíte kameny a zbavíte ho veškeré rostlinné vegetace. Nikdy nenechávejte oheň hořet samotný, zajistěte jeho uhašení vodou.

5. Provádějte nouzová cvičení

Přestože nouzové cvičení nezastaví skutečný požár, může zabránit mnohem většímu poškození budovy nebo vašeho zdraví. Požární a evakuační cvičení jsou nezbytná, abyste se ujistili, že zaměstnanci vědí, co dělat a kam jít, pokud vypukne požár. Nezapomeňte také zavěsit své požární evakuační plány v celé budově pro případ, že by je někdo zapomněl, nebo by se na místě nacházel nějaký váš klient. V domácnostech vysvětlete dětem, jak se chovat při požáru. Při rozsáhlém požáru se nezdržujte hledáním osobních věcí a cenností, co nejrychleji opusťte prostor. Akonáhle budete v bezpečí, volejte linku 150. Pokud hoří v obytné nebo firemní budově, nikdy nepoužívejte výtahy, ale běžte po schodech.

V případě, že přesto vypuknou plameny, které po hašení způsobí materiální škody, se vám pomoc po požáru bude hodit. Naše firma Sanaco nabízí kromě sanačních prací po požáru také úklidové a stavební služby. Sanace se týká obnovy a záchrany již poškozených objektů. Určitě se obraťte na profesionály, kteří zajistí, že v této nepříjemné životní situaci nebudete muset kupovat vše od základu.